Lead Generation Form - en to ja translation catalogue (124 entries)

en: Total From Created
ja: 作成からの合計

en: Create New Form
ja: 新規フォームの作成

en: Manage Forms
ja: フォームの管理

en: Total Lead Captured
ja: 総リード獲得

en: Manage Leads
ja: リードの管理

en: Getting Started Tips
ja: 入門のヒント

en: Create a new form using the FORM GENERATOR menu
ja: FORM GENERATORメニューを使用して新しいフォームを作成する

en: Copy a form shortcode from the MANAGE FORMS menu
ja: 「フォームの管理」メニューからフォームのショートコードをコピーする

en: Publish form shortcode on a page or post
ja: フォームショートコードをページまたは投稿に公開する

en: Manage captured leads and saved data on the ALL CAPTURED LEADS menu
ja: ALL CAPTURED LEADSメニューで獲得したリードと保存されたデータを管理する

en: Using the SETTINGS menu page you can configure the settings
ja: SETTINGSメニューページを使用して設定を行うことができます

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Please refer to our video docs for more help and tutorial videos about plugins.
ja: プラグインに関する詳細なヘルプとチュートリアルビデオについては、ビデオドキュメントを参照してください。

en: Visit Our YouTube Channel
ja: YouTubeチャンネルにアクセスしてください

en: Read plugin change logs.
ja: プラグインの変更ログを読みます。

en: Plugin Change Logs
ja: プラグインの変更ログ

en: Create or Modify Form
ja: フォームの作成または変更

en: Form Name
ja: フォーム名

en: Type a name for the form
ja: フォームの名前を入力します

en: Save Form
ja: フォームの保存

en: Please Read FAQ While Create OR Modify Form
ja: フォームの作成または変更中によくある質問をお読みください

en: Q.1. Is it permissible to use copied content for the Form structure?
ja: Q.1. コピーしたコンテンツをフォーム構造に使用することは許可されますか?

en: You may insert copied information as plain text.
ja: コピーした情報をプレーンテキストとして挿入できます。

en: However, directly pasting data into Form label and attribute fields is discouraged.
ja: ただし、フォームのラベルと属性フィールドにデータを直接貼り付けることはお勧めできません。

en: Q.2. Can I include several fields in the Form structure?
ja: Q.2. フォーム構造に複数のフィールドを含めることはできますか?

en: Absolutely, you can incorporate numerous fields in the Form.
ja: もちろん、フォームに多数のフィールドを組み込むことができます。

en: However, only one submit button is allowed per Form.
ja: ただし、送信ボタンはフォームごとに 1 つだけ使用できます。

en: Q.3. Can I alter the Form structure after it's been published on the website?
ja: Q.3. Web サイトに公開した後にフォームの構造を変更できますか?

en: It's advised against changing the form structure after publishing.
ja: 公開後にフォーム構造を変更しないことをお勧めします。

en: Doing so may lead to discrepancies in the records table on the All Leads page.
ja: そうすると、[すべてのリード] ページのレコード テーブルに不一致が生じる可能性があります。

en: However, if you haven't received any submissions or data from users, you may make adjustments to the Form.
ja: ただし、ユーザーから提出物やデータを受け取っていない場合は、フォームを調整することができます。

en: You can clone the current Form and modify or replace it with an older one.
ja: 現在のフォームのクローンを作成し、古いフォームに変更または置き換えることができます。

en: Server Info for debugging
ja: デバッグ用サーバー情報

en: Maximum upload file size
ja: 最大アップロードファイルサイズ

en: Maximum post size
ja: 最大ポストサイズ

en: Export A Form
ja: フォームのエクスポート

en: Select Form
ja: フォーム選択

en: Export From Data
ja: データからエクスポート

en: Copy Code
ja: コードをコピーする

en: Code copied to clipboard.
ja: コードがクリップボードにコピーされました。

en: Combine Two Form
ja: 二つの形を組み合わせる

en: Form One
ja: フォームワン

en: Form Two
ja: フォーム2

en: Combine From
ja: 結合元

en: Form combined successfully. Go to the Manage Forms menu to manage combined forms.
ja: フォームは正常に結合されました。

en: Import A Form
ja: フォームのインポート

en: Paste Form Data
ja: フォームデータの貼り付け

en: Important Note: Please paste the copied Form data in JSON format only.
ja: 重要な注意事項: コピーしたフォーム データは JSON 形式のみで貼り付けてください。

en: Import From Data
ja: データからインポート

en: Form imported successfully
ja: フォームは正常にインポートされました

en: Please Read FAQ While Import & Export and Combining Forms
ja: インポート中によくある質問をお読みください

en: Q.1. What is the use of import, export, and combine forms features?
ja: Q.1. フォームのインポート、エクスポート、結合機能は何に役立ちますか?

en: You can use Export Form features for exporting forms from one website to another website where the Lead Generation Form plugin is installed.
ja: フォームのエクスポート機能を使用して、ある Web サイトから Lead Generation Form プラグインがインストールされている別の Web サイトにフォームをエクスポートできます。

en: Using the Import Form feature, you can import via copied code.
ja: インポートフォーム機能を使用すると、コピーしたコードを介してインポートできます。

en: The Combined Form feature is utilized to merge two forms into one form.
ja: 結合フォーム機能は、2 つのフォームを 1 つのフォームに結合するために利用されます。

en: Q.2. What are the primary guidelines for exporting forms?
ja: Q.2. フォームをエクスポートするための主なガイドラインは何ですか?

en: While importing a form, always use the Copy Code button to copy the form code.
ja: フォームをインポートするときは、必ず [コードのコピー] ボタンを使用してフォーム コードをコピーしてください。

en: Q.3. What are the primary guidelines for import forms?
ja: Q.3. インポートフォームの主なガイドラインは何ですか?

en: Always paste the copied JSON object data for importing.
ja: インポートする場合は、コピーした JSON オブジェクト データを必ず貼り付けてください。

en: Adding other than JSON object data for importing Forms will result in an error.
ja: Formsインポート時にJSON以外のオブジェクトデータを追加するとエラーとなります。

en: Q.4. Can we import and export Forms from any third-party plugins like Contact Form 7?
ja: Q.4. Contact Form 7 などのサードパーティのプラグインからフォームをインポートおよびエクスポートできますか?

en: No, you can't import or export Forms from other or third-party plugins.
ja: いいえ、他のプラグインまたはサードパーティのプラグインからフォームをインポートまたはエクスポートすることはできません。

en: You can only import or export Forms into the Lead Generation Form plugin.
ja: フォームは Lead Generation Form プラグインにのみインポートまたはエクスポートできます。

en: Q.5. What are the primary guidelines for combining forms?
ja: Q.5. フォームを組み合わせる際の主なガイドラインは何ですか?

en: The key instruction is to review and refine the resulting form by eliminating any redundant submit buttons if they are present.
ja: 重要な指示は、冗長な送信ボタンが存在する場合は削除して、結果のフォームをレビューして改良することです。

en: Select a Form to Access Its Captured Leads
ja: 獲得したリードにアクセスするフォームを選択してください

en: Please Read FAQ While Managing All Leads
ja: すべてのリードを管理する際はよくある質問をお読みください

en: Q.1. How do you filter data tables?
ja: Q.1. データテーブルをどのようにフィルタリングしますか?

en: Use the search button located at the top corner of the table.
ja: 表の上部隅にある検索ボタンを使用します。

en: Enter your criteria in the search box to filter data and rows.
ja: 検索ボックスに条件を入力してデータと行をフィルタリングします。

en: To sort the table, click on the desired column header or label.
ja: テーブルを並べ替えるには、目的の列ヘッダーまたはラベルをクリックします。

en: Q.2. How can you download the complete list of leads data?
ja: Q.2. 見込み顧客データの完全なリストをダウンロードするにはどうすればよいですか?

en: Choose the desired Form from the list.
ja: リストから目的のフォームを選択します。

en: If you have a saved record, a download button will appear below the table.
ja: 保存されたレコードがある場合は、表の下にダウンロード ボタンが表示されます。

en: Click on this button to download the list.
ja: このボタンをクリックしてリストをダウンロードします。

en: Q.3. Can I download the filtered data list?
ja: Q.3. フィルタリングされたデータのリストをダウンロードできますか?

en: No, downloading the filtered data list is not possible.
ja: いいえ、絞り込みデータリストのダウンロードはできません。

en: The download provides a complete list of leads in CSV format.
ja: ダウンロードすると、リードの完全なリストが CSV 形式で提供されます。

en: However, once you open the CSV file in Microsoft Excel, you can apply filters to the data.
ja: ただし、CSV ファイルを Microsoft Excel で開くと、データにフィルターを適用できます。

en: Manage Form
ja: フォームの管理

en: Form ID
ja: フォームID

en: Form Shortcode
ja: フォームショートコード

en: Action
ja: アクション

en: Copied
ja: コピーされました

en: Please Read FAQ While Manage Forms
ja: フォームを管理する際はよくある質問をお読みください

en: Q.1. What is the use of Clone Form features?
ja: Q.1. クローンフォーム機能はどのような用途に使用されますか?

en: Using clone form features you can make a copy of an existing form.
ja: クローンフォーム機能を使用すると、既存のフォームのコピーを作成できます。

en: Q.2. What are the primary guidelines for deleting a form?
ja: Q.2. フォームを削除するための主なガイドラインは何ですか?

en: When you want to delete a form, it is essential to be aware that all the leads captured through that specific form will be permanently removed along with the form itself.
ja: フォームを削除する場合は、その特定のフォームを通じて取得されたすべての見込み客がフォーム自体とともに完全に削除されることに注意することが重要です。

en: Thank you! Your query has been successfully submitted.
ja: ありがとうございます。お問い合わせは正常に送信されました。

en: Settings Panel
ja: 設定パネル

en: Recaptcha Status
ja: 再キャプチャステータス

en: ON
ja: オン

en: OFF
ja: オフ

en: How do we get the Google reCAPTCHA Site Key and Secret Key?
ja: Google reCAPTCHA サイトキーとシークレットキーを取得するにはどうすればよいですか?

en: Message
ja: メッセージ

en: Message To User
ja: ユーザーへのメッセージ

en: After successful form submission shows a message to the user, allowed HTML tags are p, strong, i, br, a, and hr.
ja: フォームの送信が成功すると、ユーザーにメッセージが表示されます。許可される HTML タグは、p、strong、i、br、a、および hr です。

en: Email
ja: メール

en: Notify To Admin
ja: 管理者に通知

en: After successful lead captures an email notification is sent to admin with lead data.
ja: リードのキャプチャが成功すると、リード データを含む電子メール通知が管理者に送信されます。

en: Email Via
ja: メール経由

en: For Gmail use smtp.gmail.com as SMTP Host.
ja: Gmail の場合は、SMTP ホストとして smtp.gmail.com を使用します。

en: Username
ja: ユーザー名

en: For Gmail, your email address example@gmail.com is used as an SMTP Username.
ja: Gmail の場合、電子メール アドレス example@gmail.com が SMTP ユーザー名として使用されます。

en: Password
ja: パスワード

en: How to get a Gmail SMTP Password?
ja: Gmail SMTP パスワードを取得するにはどうすればいいですか?

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Encryption will be used when sending an email.
ja: メール送信時に暗号化が使用されます。

en: The port which will be used when sending an email. If you choose TLS it should be set to 587. For SSL use port 465 instead.
ja: メール送信時に使用するポート。

en: Save Settings
ja: 設定の保存

en: Sorry! you do not have sufficient permission to access this form.
ja: 申し訳ございません。このフォームにアクセスするための十分な権限がありません。

en: Sorry! your request has not been verified.
ja: 申し訳ございません。リクエストは確認されていません。

en: Details are as follows
ja: 詳細は以下の通りです

en: A new query received by
ja: 新しい問い合わせが届きました

en: Form Generator
ja: フォームジェネレーター

en: All Captured Leads
ja: 獲得したすべてのリード

en: Import & Export
ja: インポート

en: Settings
ja: 設定

en: Date Time
ja: 日付時刻

en: Actions
ja: アクション

en: Select Lead
ja: リードの選択

en: Delete Selected Leads
ja: 選択したリードを削除

en: Download All Data List
ja: 全データリストダウンロード
